Elementarz palacza drewnem kominkowym tel. 880 420 410

Home - Elementarz palacza

Poradnik palacza drewnem kominkowym

Chcielibyśmy ułatwić Państwu kupno drewna kominkowego, przedstawiając kilka ważnych informacji dotyczących tegoż drewna, a jednocześnie mogących pomóc w dobrym wyborze przy zakupie drewna, jego przygotowaniu i jak również w przechowywaniu. Zapraszamy do nas w Komornikach

1. Ile jest drewna w drewnie

drewno kominkowe dąb

Twarde gatunki drewna kominkowego palą się znacznie dłużej od innych. Najlepiej wypada: sliwa, grab, akacja, grusza, jabłoń, buk, i oczywiście dąb. Szybciej spali się brzoza, klon, kasztan, jeszcze szybciej olcha, lipa, topola, osika, a najszybciej lekka wierzba. szybko spalaja się też gatunki iglaste. Najdłużej modrzew, potem sosna, daglezja, na koncu jodla i świerk. Przy założeniu, że mamy ten sam poziom wilgotności. można powiedzieć, że czas spalania zależy od gęstości gatunku drewna (mówiąc potocznie - im więcej "drewna w drewnie") tym czas spalania dłuższy. Przykładowo 1m3 tzw suche grabu o wilgotności 20%, pocięty i połupany na 33 cm odcinki waży ok. 570 kg, buk - 490 kg, akacja 530 kg, dąb i jesion - 470 kg, brzoza i klon ok. 440 kg, olcha - 360 kg, modrzew ok. 400 kg, sosna - 340 kg, swierk - 310 kg, natomiast wierzba tylko 240 kg. Podane wartości wagi drewna są przyblizone, mogą się różnić w ramach gatunku w zależności od: odmian, gleby, warunków klimatycznych, a nawet to z jakich części drzewa pochodzi nasze drewno. Rozpiętość wagi może wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Ocenę gęstości drewna kominkowego w Państwa rejonie trzeba sobie wyrobić na podstawie zakupu u renomowanego dostawcy.

2, Najważniejsze jest suszenie drewna kominkowego

drewno kominkowe drewno kominkowe

To zestawienie pokazuje nam jak ciężką pracę muszą wykonać sterty drewna aby uzyskać pełną zdolnośc do palenia. Trzeba im zatem zapewnić prawidłowe warunki suszenia.
Tutaj popełniamy najwięcej błędów, które potem pogarszają jakość palenia w kominku.
Tylko suche gatunki drewna nadaja się do kominka.

Suche drewno kominkowe posiada nawet 2x większa wydajność cieplną niż drewno mokre.
Jest więc niezbędne do prawidłowego palenia w kominku. Palenie mokrym drewnem w standardowych piecach i kominkach nie pozwala na pełne spalanie wytwarzanych gazów. Niedopalone cząstecki unoszone z parą osadzają się w przewodach kominowych i kominie. Kanały zaklejone kreozotem, sadzą stopniowo zmniejszaja przepustowość spalin, zmniejszając także wartość wymiany cieplnej izolując ścianki wymienników i stwarzają duże zagrożenie pożaru. Sadza to niemal czysty węgiel, spalając się wytwarza bardzo wysoką temperaturę. Wystarczy popatrzeć na ciemny, gęsty dym unoszący się z komina.
O jakości suszenia decydować będzie: sposób układania drewna, przewiew, nasłonecznienie i zadaszenie. Nieprawidłowo ułożone drewno, nie dość, że będzie wolno schnąć, to jeszcze stanie sie pożywką dla rozwoju grzybów, bakterii i pleśni. Drewno schnie na zasadzie powierzchniowego parowania, a każde odparowanie wilgoci z powierzchni powoduje podciągniecie pewnej porcji wilgoci z wewnętrznych warstw na powierzchnię.

3. Drewno czy woda

drewno kominkowe grab

Ocenę gęstości drewna mocno utrudnia duże zróżnicowanie wilgotności świeżego drewna i szybkości suszenia. Miękkie gatunki maja proporcjonalnie do masy więcej wody niż twarde, lecz jednocześnie w odpowiednich warunkach szybciej schną. Najwięcej wody zwiera wierzba. Z 1m3 wierzby musiałoby wyparowac do wilg. 20% aż 370 l wody, z osiki 240l, sosny 220 l, a z modrzewia 165 l. Także twarde gatunki maja sporo wody, i tak np: z buka - 260l, dębu - 250 l, jesionu tylko 90 l. . Najkorzystniej wśród twardych gatunków drewna wypada zdecydowanie jesion, bo trzeba odparować tylko 90 l wody, grabu 130 l, brzozy 155l. Różnice są więc bardzo duże. Przykładowo z dwudziestometrowej sterty drewna w tym przypadku buka musi odparować przeszło 5 tysięcy litrów wody.

Kominek nigdy nie jest lepszy niż palone w nim drewno.

Różne rodzaje drewna odmiennie zachowują się w kominku 0 niektóre tlą się i zamieniają się w duże kawałki węgla drzewnego, inne palą się szybko i intensywnie, ale wspólnym elementem jset to, że drewno musi być jak najbardziej suche suche. Gwarantuje to najwięcej ciepła i najlepsze spalanie, a także sprawia, że znacznie łatwiej jest palić drewno w sposób świadomy i przyjazny dla środowiska.

Lars Mytting autor książki Hel Wed

Kontakt

  • Komorniki k/Środy Śląskiej
  • 55-300 Środa Śląska
  • tel 880 420 410
  • E mail